ikona wczytywania strony

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobierzycach

Link do platformy epuap Link do BIP

Jesteś tutaj: Strona Główna ❯ Europejski Fundusz Społeczny ❯ Raporty
← Powrót do strony głównej
← Powrót do wszystkich artykułów z menu "Europejski Fundusz Społeczny"

Europejski Fundusz Społeczny

Ikonka symbolizująca artykuł

Raporty

2008-12-19
RAPORT 2008

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobierzycach dnia 1 lutego 2008 roku rozpoczął realizację projektu pn. Aktywizacja zawodowa klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobierzycach poprzez zdobycie kwalifikacji zawodowych.
Celem głównym projektu było:
- Aktywna integracja społeczna i zawodowa 20 osób korzystających ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobierzycach
Cele szczegółowe:
- Wyposażenie 20 osób korzystających ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobierzycach w kwalifikacje zawodowe i umiejętności umożliwiające ponowne wejście na rynek pracy
- Zmobilizowanie osób niezarejestrowanych w PUP do zarejestrowania się jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy
- Podniesienie poczucia własnej wartości u podopiecznych, motywacja do działania, zaufanie we własne siły
- Zwiększenie zdolności komunikacyjnych uczestników projektu

Założeniem projektu było przeprowadzenie dwóch etapów szkoleń dla grupy 20 Beneficjentów Ostatecznych. Etap pierwszy aktywizacja zawodowa - terapia psychologiczna dla 20 osób, etap drugi kursy zawodowe w zależności od preferencji oraz potrzeb BO. Na tym etapie nastąpił podział grupy na trzy mniejsze dwie 5 osobowe oraz jedną 10 osobową ( kurs operatora wózka widłowego z napędem silnikowym, kurs obsługi komputera, kasy fiskalnej oraz kurs opiekuna OPS).
Grupą docelową była grupa 20 osób (kobiet i mężczyzn) w wieku aktywności zawodowej, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, niepracujących. BO zostali wyłonieni na podstawie opinii pracowników socjalnych oraz własnej deklaracji chęci przystąpienia do projektu. Przygotowana została również lista rezerwowa osób zainteresowanych udziałem w projekcie.
Lista ostateczna kilka krotnie ulegała zmianie. Uczestnicy rezygnowali z różnych powodów osobistych lub zdrowotnych. Jednak największy problem pojawił się w chwili, gdy jeden z uczestników po zaliczeniu pierwszego etapu projektu, w trakcie kursu operatora wózka widłowego z napędem silnikowym, nie zaliczył obowiązkowych badań psychologicznych. Został zastąpiony mężczyzną z listy rezerwowej, który w trybie indywidualnym zaliczył etap pierwszy oraz nadrobił część teoretyczną kursu operatora wózka widłowego z napędem silnikowym, zdając egzamin razem z pozostałymi uczestnikami projektu.
29 kwietnia został złożony poprawnie przygotowany wniosek o dofinansowanie, który został zaakceptowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu filia we Wrocławiu. Umowa Ramowa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki została podpisana przez Panią Kierownik GOPS Ludwikę Teresę Oszczyk, Panią Skarbnik Gminy inż. Marię Prodeus oraz Dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, 3 czerwca 2008 roku w siedzibie DWUP we Wrocławiu.
Projekt rozpoczął się, jednak znacznie wcześniej, gdyż już w lutym pracownicy socjalni prowadzili rozpoznania i rozmowy w swoich środowiskach w celu wyłonienia osób chętnych do udziału w projekcie. Miesiące luty, marzec oraz początek kwietnia upłynęły pod znakiem prac organizacyjny polegających na rozpoznaniu rynku szkoleniowego, rynku materiałów promocyjnych oraz przygotowaniu.
Część szkoleniowa rozpoczęła się 26 kwietnia spotkaniem organizacyjnym, w którym uczestniczył Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik.
Pierwszy etap szkoleń tzn. aktywizacja zdrowotna - terapia psychologiczna, był obowiązkowy dla wszystkich 20 uczestników projektu. Dzięki tym zajęciom uczestnicy uzyskali umiejętność pisania CV, listu motywacyjnego, rozmowy z pracodawcą oraz odpowiedniej prezentacji własnej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy z uczestników miał również możliwość indywidualnej rozmowy z psychologiem, podczas której mógł się podzielić swoimi wątpliwościami lub porozmawiać o swoich przyszłych planach zawodowych. Na zakończenie każdy Beneficjent Ostateczny otrzymał swój profil zawodowy oraz zaświadczenie ukończenia kursu.

Kolejnym krokiem był podział grupy na trzy mniejsze w zależności od kursu, w którym zadeklarowali chęć uczestnictwa.
1) Kurs operatora wózka widłowego z napędem silnikowym wybrało pięciu mężczyzn. Kurs rozpoczął się 13 maja i miał miejsce we Wrocławiu. Obejmował część teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia teoretyczne prowadzone były w siedzibie Centrum Edukacji Zawodowej Mur na ul. Kruszwickiej 26-28, natomiast praktyczne odbywały się na ul. Fabrycznej 14. Kurs zakończony został testem wiedzy oraz umiejętności.
2) Kurs obsługi komputera, kasy fiskalnej wybrało pięć kobiet. 19 maja rozpoczął się kurs i odbywał w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Edukacja we Wrocławiu na ul. Krakowskiej 56-62, w salach przystosowanych do zajęć. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 12.15- 16.15. Zakończył się 10 czerwca testem, który potwierdził umiejętności uczestniczek.
3) 19 maja rozpoczął się również drugi kurs, realizowany w ramach projektu- kurs opiekuna OPS. Zajęcia z części teoretycznej miały miejsce w Urzędzie Gminy w Kobierzycach, natomiast część praktyczna prowadzona była w Domu Pomocy Społecznej we Wrocławiu na ul. Rędzińskiej 66/68. W części praktycznej uczestniczki miały szanse wykorzystać nabytą wiedzę, by zaopiekować się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Kurs trwał do 19 czerwca 2008 roku.
Zakończenie całej części kursowej miało bardzo uroczysty charakter i odbyło się 27 czerwca w Urzędzie Gminy w Kobierzycach. Podczas spotkania obecna była również Pani Sekretarz Gminy Kobierzyce Maria Wilk, która serdecznie pogratulowała wszystkim uczestnikom pozytywnego zakończenia kursów oraz życzyła wielu sukcesów w poszukiwaniu pracy i przyszłym życiu zawodowym. Z rąk Pani Kierownik GOPS Ludwiki Teresy Oszczyk oraz Pani Sekretarz Marii Wilk uczestnicy otrzymali swoje świadectwa ukończenia szkoleń. Spotkanie zakończyła rozmowa na temat wrażeń i przeżyć uczestników z okresu trwania kursów oraz zapewnienia, że w przyszłych edycjach również wszyscy wezmą udział.
Od zakończenia szkoleń pracownicy socjalni mieli za zadanie mobilizowanie oraz monitorowanie działań BO w celu aktywnego poszukiwania pracy.
W miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad oraz grudzień odbywały się spotkania pracowników z koordynatorem oraz kierownikiem projektu, w celu przedstawiania poczynań uczestników projektu po zakończeniu części szkoleniowej. Pracownicy socjalni przedstawiali notatki służbowe na temat każdego uczestnika projektu oraz jego postępów w poszukiwaniu pracy. Dzięki nim udało się ustalić, iż 7 osób uzyskało stałe zatrudnienie, pierwsza osoba już 1 lipca, czyli zaraz po zakończeniu projektu. Jedna osoba pracuje w ramach pomocy sąsiedzkiej, opiekując się osobą starszą, czyli wykorzystuje swoje umiejętności, jednak nie jest to praca na podstawie umowy. Dzięki rozmowom pracowników socjalnych z uczestnikami udało się również ustalić, iż dwie panie były w ciąży, w związku z powyższym nie szukają pracy.
Na koniec listopada BO zostały rozdane ostatnie ankiety ewaluacyjne oceniające poziom wykorzystania przez nich umiejętności, które nabyli podczas trwania projektu. Dzięki nim udało się ustalić, że prawie każdy uczestnik projektu wykorzystywał chociaż jeden sposób poszukiwania pracy i każdy wykazywał aktywność w tym zakresie.
W fazie przygotowywania wniosku zakładano, iż dzięki jego realizacji 20 osób nabędzie nowe kwalifikacje i możliwość znalezienia pracy.
Zakładane rezultaty miękkie :
- wzrost samooceny beneficjentów
- wzrost poziomu integracji społecznej
- pozytywne nastawienie do samostanowienia
Dzięki przeprowadzonej ankiecie 20 listopada 2008 roku, możemy potwierdzić, iż rezultaty te zostały spełnione, gdyż prawie każdy uczestnik wykazał aktywność na rynku pracy. BO szukają pracy, bądź planują jej podjęcie w późniejszym czasie. Podczas zajęć można było obserwować otwieranie się uczestników, większą swobodę rozmowy oraz wzrost samooceny.

Rezultaty twarde:
- ilość osób, które ukończyły projekt - 20
- ilość osób, które zrealizowały kontrakt socjalny - 20
- ilość osób, które nabyły nowe kwalifikacje, poprzez ukończenie kursów - 20
- ilość osób, które podejmą pracę - 8
Trzy pierwsze rezultaty udało się spełnić, czego potwierdzeniem są certyfikaty, które uzyskali uczestnicy. Jednak pracę podjęło 7 osób, poświadczając umową cywilno- prawną, 1 osoba, pracuje jednak w ramach pomocy sąsiedzkiej, bez formalnej umowy. Można więc założyć, iż rezultat został spełniony, gdyż 8 osób zostało zaktywizowanych.
Projekt zakończył się z dniem 31 grudnia, w tym dniu kończą się również kontrakty socjalne. Ich oceny dokonują pracownicy socjalni. Na tej podstawie można stwierdzić, iż kontrakty zostały zrealizowane, a cały projekt można uznać za udany.
Link do Biuletynu Informacji Publicznej
Link do ePUAP
Link do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - Karta Dużej Rodziny
Link do informacji o dodatku osłonowym

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobierzycach

ul. Wincentego Witosa 18
55-040 Kobierzyce
tel. (71)369-80-00, faks: (71)369-80-01

Link do platformy epuapLink do bipPolityka prywatnościDeklaracja dostępności